Ta strona używa ciasteczek (cookies) zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki, w celach statystycznych oraz do realizacji zamówień. Rozumiem

Czerpanie papieru

Czerpanie papieru
Czerpanie papieru sitem żeberkowym
W procesie czerpania papieru przygotowaną uprzednio masę przelewa się do kadzi i czerpie przy użyciu specjalnych sit formując w ten sposób arkusze papieru.

Sito do czerpania papieru składa się z drewnianej prostokątnej ramy z listwami, do której przymocowane jest sito żeberkowe (gęsto rozmieszczone cienkie druty odległe od siebie o ok. 1 mm). Listwy (kresy) zazwyczaj odległe są od siebie o około 25-30 mm. Na sito nakładany jest drewniany ogranicznik - dodatkowa prostokątna ramka, dzięki której uzyskuje się żądany format arkusza papieru.

Po zaczerpnięciu masy papierowej sitem czerpalnym następuje odsączenie na nim cząstek stałych tj. włókien wraz z wypełniaczami i pigmentami, a woda przecieka przez oczka sita. Wstępnie uformowaną i odsączoną na sicie masę papierową wykłada się na filc w celu dalszego odsączania wody (spilśnienie papieru).

Czynność ta jest wielokrotnie powtarzana do uzyskania stosu, który następnie odciska się w prasie (śrubowej lub hydraulicznej).

Zobacz także